22 Gru

Jak przygotować psa do Sylwestra?

Niektóre psy nie mają problemu z widokiem i dźwiękiem fajerwerków, jeśli zostały na nie odwrażliwione – na przykład psy myśliwskie są przyzwyczajane do wystrzałów i zapachu prochu strzelniczego. Jednak większość czworonogów nie jest do tego przyzwyczajona więc noc sylwestrowa to zazwyczaj dla nich najgorsza noc w roku.

Ostatniego dnia grudnia właścicielom ucieka więcej zwierząt niż każdego innego, warto więc podjąć dodatkowe kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo swojego pupila.

Jest rzeczą naturalną, że psy boją się głośnych dźwięków. Oddziałowują one na psi układ nerwowy, przez co mogą stać się niespokojne lub przestraszone. Za próbę ucieczki od hałasu odpowiada instynkt przetrwania.

Warto wiedzieć, że psy odbierają sztuczne ognie zupełnie inaczej niż inne, naturalnie występujące, głośne dźwięki (np. grzmoty w trakcie burzy). Fajerwerki mogą wybuchać blisko ziemi, przemieszczać się bardzo dynamicznie, może im towarzyszyć nagły huk, błysk i zapach płonącego prochu. Czworonogi poznają świat poprzez zmysły węchu, wzroku i słuchu, więc sylwestrowa noc może być dla nich niezwykle przytłaczająca.

Co zrobić w Sylwestra, żeby pies czuł się bardziej komfortowo?

Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które pomogą Twojemu pupilowi przetrwać tę trudną dla niego noc:
  • Spacer tylko na smyczy

– W noc sylwestrową zaplanuj ostatni spacer kilka godzin przed północą, tak aby pies mógł się wypróżnić. Miej psa na smyczy lub lince, warto aby pies miał zawieszkę z imieniem i numerem telefonu właściciela. Nieoczekiwany wybuch może spowodować u psa atak paniki, co może skutkować ucieczką. Postaraj się zmęczyć psa na spacerze, aby po powrocie do domu mógł się wyciszyć i odpocząć.

  • Nie zostawiaj psiaka samego w domu/ przygotuj mu bezpieczne miejsce.

– Absolutnie nie zostawiaj zwierzaka samego w domu/na zewnątrz, jest to dla niego ogromny stres. Jeśli planujesz zostać w domu pozwól, aby pies przebywał w miejscu, gdzie czuje się najbezpieczniej, może to być pomieszczenie najbardziej wyciszone, możesz również zaciemnić pokój, aby odizolować źródło fajerwerków. Możesz włączyć radio, telewizję, aby zagłuszyć dźwięki, które przerażają psa.

Nie pocieszaj ani nie próbuj uspokajać psa na siłę, gdyż może to wzmocnić jego lęk. Staraj zachowywać się naturalnie, aby pies widział, że nie dzieje się nic złego. Wspieraj go, pokazując jak może tę trudną noc przetrwać, ale nie lituj się nad nim. Jeśli planujesz Sylwestra spędzić poza domem zorganizuj dla psa opiekę lub oddaj go do hotelu. Możesz również poszukać zorganizowanego wyjazdu z psem (poza miastem) gdzie psiak nie będzie narażony na fajerwerki i wybuchy petard.

  • Czasami potrzebne leki.

– Jeśli twój zwierzak jest bardzo bojaźliwy nawet na kilka dni przed sylwestrem, skontaktuj się z weterynarzem i poproś o leki, które obniżą poziom lęku. Nigdy nie podawaj leków na własną rękę.

Dodaj komentarz