03 Sie

Jak przygotować się przed zakupem szczeniaka?

Wielu przyszłych właścicieli psów stawia przed sobą pytanie jak przygotować dom, domowników i przede wszystkim siebie przed zakupem psa. Bardzo ważne, żeby pamiętać o kilku podstawowych zasadach już na samym początku.

Pierwsze pytanie, które się nasuwa to jakiej rasy ma być wasz psiak. Warto poczytać na temat osobowości prezentowanej przez daną rasę psa. Czy dobrze się czuję na małej przestrzeni, czy potrzebuje domu z ogrodem, gdzie poradzi sobie z nadmiarem energii? Czy potrzebuje długie spacery, czy krótkie mu wystarczą? Czy dobrze się czuje w towarzystwie dzieci? Czy dobrze znosi samotność, kiedy wychodzicie do pracy lub na zakupy?

Wymarzona rasa wybrana odpowiednio do waszego trybu życia? Teraz warto zadzwonić do Związku Kynologicznego w Polsce i zapytać o polecanych i sprawdzonych przez nich hodowców rasy psa, który nas interesuje. Na stronie internetowej ZKWP również znajdziemy taką listę. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób możemy się zabezpieczyć na przyszłość, wiedząc, że wybrany przez nas pies jest z rodowodem, a co za tym idzie jego przodkowie posiadają historię wolną od chorób genetycznych.

Jesteście już umówieni z hodowcą na zakup, warto zatem zabrać się za odpowiednie przygotowanie domu. Należy pamiętać, że szczeniaki dopiero poznają świat i jeszcze nie wiedzą co jest dla nich dobre, lub złe. Nie wiedzą również, jakie zasady będą panowały w waszym mieszkaniu i które zachowania prezentowane przez psiaka są przez was pożądane. Już na początku przedyskutujcie z innymi mieszkańcami domu i sami się zastanówcie, czy pies będzie miał dostęp do całego mieszkania, czy łazienka, kuchnia albo sypialnia będzie dla niego na co dzień dostępna. Jeśli wraz z domownikami zdecydujecie, że do któregoś pomieszczeń pies nie będzie miał dostępu, to już od pierwszego postawienia jego łapy w progu waszego domu musicie konsekwentnie wymagać by nigdy tam nie wchodził. Jest to niezwykle ważne, bo tylko w ten sposób zrozumie, że takie zasady ustaliliście i on jako członek waszego rodzinnego „stada” musi stosować.

Należy zabezpieczyć wszystkie kable, przewody, przedłużacze, do których miałby dostęp, tak by nie mógł ich przegryźć. Kolejna sprawa, na którą bezwzględnie należy zwrócić uwagę, to czy chemia, typu detergenty, proszki do prania, płyny do mycia podłóg, toalety itd. również nie znajdują się w miejscu ogólnodostępnym. Gdyby się do nich dostał ciekawski szczeniak i zaczął próbować, jak smakują to mogłoby się to skończyć pilną wizytą u weterynarza i płukaniem żołądka. Przejdźcie się po mieszkaniu i pomyślcie co będzie w zasięgu jego rozmerdanego ogonka i co mógłby świadomie, lub nie, zniszczyć.

Ok, mamy zabezpieczone mieszkanie. Co dalej? Jeśli wśród domowników są małe dzieci, pamiętajcie, że warto przeprowadzić z nimi rozmowę na temat „obsługi” psa. To znaczy, jak psy lubią się bawić, w jaki sposób lubią być głaskanei że one również potrzebują czasu tylko dla siebie i należy to uszanować. Dzieci samodzielnie nie powinny karmić waszego pieska, wskazana jest pomoc dorosłego, jeśli dziecko bardzo chce karmić swojego pupila. Jeśli dziecko samodzielnie będzie karmiło pieska to nie wiemy czy je nakarmią i ile pokarmu pies dostanie – ten obowiązek powinien pozostać po stronie dorosłego właściciela psa. Pamiętajcie, że nawet jeśli bezgranicznie ufacie psu i małemu dziecku, absolutnie nigdy nie powinny zostawać razem bez kontroli.

Wreszcie jesteście gotowi, żeby odebrać waszego czworonoga od hodowcy! Dobry hodowca powinien dać wam na początek zapas karmy, którą jadł u niego, jakąś zabawkę, lub kocyk, który będzie w nowym domu pozwalał się mu oswoić i przypominał zapach matki i rodzeństwa. Powinien opowiedzieć jak dotychczas był pojony i karmiony. Psiak powinien mieć już pierwsze szczepienia i odrobaczenia za sobą. Zgodnie z wytycznymi Związku Kynologicznego piesek powinien mieć ukończone minimum 8 tygodni.

Pamiętajcie, że w ciągu pierwszych dni piesek może czuć się osamotniony, może być smutny (nic dziwnego! Pożegnał się ze swoją psią mamą i dołączył do nowej rodziny), ale już wkrótce zacznie poznawać świat. Pierwsze wyzwania, które są przed wami, właścicielami psów stawiane, to odpowiednia opieka weterynaryjna. Po zakupie szczeniaka w możliwie najbliższym czasie wartoudać się z nim do weterynarza na wizytę kontrolną. Jeszcze kilka szczepień będzie przed waszymi pupilami.

Po kilku tygodniach poznacie swojego psa, jego upodobania, nawyki, być może pojawią się pierwsze zachowania, których nie aprobujecie.To jest moment, w którym warto zająć się prawidłowym rozwojem psa i zapisać się na kurs Psie Przedszkole w Fun-Dog Szkole dla psów.

Szkolenie szczeniaka pozwoli Wam w prawidłowy sposób przeprowadzić socjalizację, która jest niezwykle ważna, żeby wasz szczeniak wyrósł na pewnego siebie i mądrego psa. Żeby wiedział, jak powinien się zachowywać w stosunku do różnych ludzi, samochodów, rowerzystów, dzieci i wielu, wielu innych bodźców, które będą się pojawiały w otaczającym go świecie.

Kurs Psie Przedszkole w Fun-Dog pozwoli wam również nauczyć waszego psiaka podstawowych komend, które ułatwią i wam i czworonogowi funkcjonowanie w codziennym życiu.Dowiecie się jak prawidłowo żywić psa, jak nauczyć go załatwiać swoje potrzeby po za domem, na co zwracać uwagę w trakcie spacerów, jak się prawidłowo z nim bawić.

Dodaj komentarz