24 Cze

Przedszkole uczy i wychowuje, również to psie

Psie przedszkole nieco różni się od przedszkola dla ludzi… Nie ma tu ławek i podręczników, jest za to nauka wpleciona w super zabawę i nagrody, które otrzymuje każdy szczeniak zdobywający nowe. Dlaczego warto zapisać swojego Pupila do psiego przedszkola? Czego może się nauczyć szczenię w trakcie kursu i dlaczego my też musimy odebrać lekcję? Na te pytania i wiele innych odpowiemy poniżej.

Szczenię w przedszkolu

Szczenięta są urocze. Jednak kiedy dorastają mogą nie tylko zacząć rozrabiać, ale co gorsza stać się nieposłuszne i wymuszać na właścicielu różne zachowania. Żeby tego uniknąć szczenię (i jego właściciel) powinni przejść odpowiednie szkolenie, którego celem jest nauczenie zwierzęcia i człowieka współpracy opartej na wzajemnym szacunku, w przypadku Pupila posłuszeństwie, a przede wszystkim wspólnym zrozumieniu i komunikacji. Jedną z form szkolenia dla szczeniąt jest psie przedszkole. Czego nasz mały czworonóg nauczy się w psim przedszkolu?

Zacznijmy od tego, że do przedszkola idziemy wraz z Naszym Pupilem. Część zajęć będziemy odbywać wspólnie, część będzie przeznaczona tylko dla nas. Szkolenie szczenięcia w warunkach nazwijmy to laboratoryjnych nie przyniesie żadnych rezultatów, jeśli w domu nikt nie będzie wiedział jak postępować z czworonogiem – kiedy nagradzać, kiedy karać i jakiego tonu głosu używać wydając komendy. Komend oczywiście też musimy się nauczyć. Dlatego udając się ze szczenięciem do przedszkola powinniśmy być w pełni świadomi tego, że sami również musimy się zaangażować, a w razie potrzeby odrobić z Naszym Pupilem zadanie domowe.

Czego uczy psie przedszkole?

Jak sama nazwa wskazuje psie przedszkole to szkolenie skierowane do szczeniąt, a więc psiaków, które nie ukończyły jeszcze 5. miesiąca życia. Nie oznacza to, że starszych psów nie da się niczego nauczyć, przeciwnie. Szkoły dla psów oferują liczne szkolenia dla starszych czworonogów, ale szkolenia te nie są dostępne w ramach psiego przedszkola. W przedszkolu nauka skupia się na trzech bardzo ważnych aspektach:

  • przyswojeniu komend,
  • socjalizacji,
  • nauki samokontroli i wyciszania.

Komendy

Komendy odgrywają bardzo ważną rolę w naszej relacji z czworonogiem, dlatego warto je wprowadzać od pierwszych miesięcy życia psa. Dzięki komendom mamy pewność, że Nasz Pupil zachowa się w oczekiwany sposób, dzięki czemu nie będzie stanowił zagrożenia dla siebie, innych zwierząt, a przede wszystkim ludzi. Dodatkowo podczas nauki komend dowiemy się również jak bawić się z psem tak, żeby nasza chęć zabawy nie została mylnie zinterpretowana przez zwierzę i żebyśmy nie zrobili krzywdy pupilowi.

Socjalizacja

Podczas spaceru dużo się dzieje. Dla szczenięcia otaczający go świat jest tak samo nowy, a nierzadko straszny jak dla małego dziecka. Dlatego podczas szkolenia w psim przedszkolu zwraca się szczególną uwagę na zapoznanie zwierzaka z otaczającym go światem oraz przedmiotami, które w sposób szczególny mogą powodować lęk.

Samokontrola

Ćwiczenia z samokontroli to klucz do tego, żeby nasz pies zachowywał się grzecznie niezależnie od warunków i sytuacji. Podczas „lekcji” w przedszkolu szczenię uczy się samokontroli z jedzeniem, kontroli podczas zabawy, a także wykonywania codziennych czynności.

Dodaj komentarz