24 Cze

Szkoły dla psów nie dla kundelków ze schroniska?

Wśród osób przygarniających psiaki ze schroniska pokutuje przekonanie, że „starego psa nowych sztuczek nie nauczysz”, co w tej sytuacji przekłada się na oduczenie czworonoga pewnych zachowań i nauczenie go nowych. W rzeczywistości dobrze poprowadzona tresura psa może przynieść efekty niezależnie od wieku i doświadczeń zwierzęcia. Jest ona oczywiście bardziej czasochłonna i nierzadko wymaga sięgania po nieszablonowe metody, ale twierdzenie, że jest niemożliwa to spore nadużycie.

Szkolenie psa ze schroniska

Nie ma przeciwskazań, żeby pies adoptowany ze schroniska uczestniczył w szkoleniach grupowych dla czworonogów. Dopiero jeśli okaże się, że zwierzak – z jakiś powodów – mocno odstaje od grupy trener może zaproponować szkolenie indywidualne. Nie należy jednak zakładać, że każdy pies ze schroniska będzie wymagał indywidualnej tresury. Nieco inaczej ma się sytuacja z czworonogami, o których już podczas adopcji wiemy, że przeżyły poważną traumę.

Pies z przeszłością, a szkolenie

Szkolenie psów po przejściach powinno się zacząć od identyfikacji bodźców, które wyzwalają w zwierzęciu strach lub agresję. Zależy nam bowiem na tym, żeby nasz czworonóg nie odczuwał strachu i nie był agresywny względem nas lub innych osób/zwierząt. Często już podczas adopcji zwierzęcia jesteśmy informowani o ewentualnych traumach, niestety opiekunowie ze schroniska nie zawsze dysponują kompletnymi informacjami na temat swoich podopiecznych, dlatego rozpoznanie reakcji zwierzęcia na poszczególne bodźce pozostaje w gestii nowych właścicieli. Jeśli sami nie potrafimy jednoznacznie stwierdzić, co tak naprawdę wywołuje niepożądane zachowanie naszego nowego członka rodziny z pomocą przychodzą profesjonalne szkoły dla psów. Tam wykwalifikowani i doświadczeni trenerzy pomogą nam w zidentyfikowaniu źródła problemu i jego zniwelowaniu.

Bardzo często psy po przejściach potrzebują opanować umiejętność samokontroli i samodzielnego wyciszania się. To właśnie te umiejętności pozwolą im w późniejszym czasie normalnie funkcjonować, nawet w obliczu styczności z bodźcami, które wcześniej wywoływały u nich niepożądane zachowanie.

Pies ze schroniska, a posłuszeństwo

Niezależnie od tego, czy w naszym domu pojawił się szczeniak z rodowodem czy zabiedzony kundelek ze schroniska nasze relacje od początku powinniśmy budować na wzajemnym szacunku i posłuszeństwie zwierzęcia. Nierzadko zdarza się, że psy ze schroniska trafiające na szkolenia dla psów sporo potrafią, bo wcześniej były już szkolone lub tresowane. Mimo to, szkolenie z posłuszeństwa warto powtórzyć. Pies znalazł się w nowej sytuacji, my z resztą również, a to wymaga określenia ram współpracy, wzajemnego poznania się i nawiązania relacji.

Bogata różnorodność ofertowa, w tym szkolenia indywidualne i możliwość umówienia się na pojedyncze konsultacje sprawiają, że współczesne szkoły dla psów to miejsca, do których możemy się udać zarówno z czworonogiem z rodowodem, jak i psem adoptowanym ze schroniska.

Dodaj komentarz