24 Cze

Tresura psa – to brzmi groźnie?!

Tresura to zespół działań, które mają na celu przyzwyczajenie zwierzęcia do wykonywania określonych czynności poprzez ich powtarzanie, jak również wyrabianie odruchów warunkowych u zwierząt oraz prostych nawyków poprzez stosowanie systemu nagród i kar.

Tresura psa z definicji brzmi niezbyt zachęcająco, w szczególności dla osób, które kochają swoje czworonogi jak członków rodziny. W naszym przeświadczeniu treser jest wyzutym z empatii do zwierząt narzędziem, które wymaga bezwzględnego posłuszeństwa… Skąd to przeświadczenie? Czy szkolenie psa to rzeczywiście najgorsze, co możemy zafundować naszemu czworonogowi?

Szkolenie psów i szkolenie psów – jedno drugiemu nierówne

Obawy przed uczestnictwem psa na szkolenie mają przede wszystkim osoby, które w przeszłości zetknęły się ze szkołami dla psów prowadzonymi przez nowicjuszy lub całkowitych amatorów, osoby przeświadczone o tym, że autorytet u zwierzęcia buduje się przez zastraszanie. W rzeczywistości, profesjonalne szkolenie dla psów dalekie jest od wszelkich form zastraszania zwierząt – oparte jest na pozytywnych metodach szkolenia. Owszem tresura psów wymaga stosowania systemu nagród i kar, ale te drugie mają tutaj przede wszystkim wymiar symboliczny. Ich zadaniem nie jest sprawienie zwierzęciu bólu, a jedynie zakomunikowanie mu, że jego zachowanie jest nie do zaakceptowania. Podobną rolę odgrywają nagrody – najczęściej psie przysmaki – dzięki którym na początkowym etapie tresury możemy wyraźnie odróżnić zachowania pożądane od niepożądanych. Nagrodą dla psa są jednak nie tylko smakołyki, to mogą być głośne, radosne pochwały, zabawy, głaskanie po boku, lub np. zgoda na wykopanie dziury w ziemi.

Czego pies może się nauczyć na szkoleniu?

Szkoły dla psów oferują różnorodne szkolenia – od psich przedszkoli dla szczeniąt, opartych na pierwszych krokach w nauce, socjalizacji (obycia ze światem ludzi i zwierząt) i habituacji (przyzwyczajenia do otaczającego nas świata roślin i architektury), przez szkolenia mające nauczyć czworonogi zaawansowanego posłuszeństwa, lub psich sportów, po specjalistyczne szkolenia dla psów pracujących/mieszkających z osobami niepełnosprawnymi. Wiele szkół obok szkoleń grupowych oferuje także szkolenia indywidualne, których zawartość merytoryczna jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb każdego zwierzaka i jego właściciela. W zależności, od tego jaką formę szkolenia wybierzemy, Nasz Pupil:

  • będąc szczeniakiem, nauczy się podstawowych komend i pozna otaczający go świat (Psie Przedszkole),
  • będąc dorosłym psem, nauczy się pożądanego zachowania podczas spacerów oraz zabawy, również z dziećmi (szkolenie Pies Rodzinny),
  • nauczy się posłuszeństwa niezależnie od warunków (szkolenie Pies Posłuszny).

Szkolenie „Pies Posłuszny”

Szkoły dla psów bardzo często posiadają w swojej ofercie szkolenie z „posłuszeństwem” w nazwie. Dlaczego? Bo posłuszeństwo to tak naprawdę fundament relacji pies – człowiek. Jeśli pies jest nieposłuszny, nie słucha komend i nie reaguje na komunikaty właściciela staje się zagrożeniem dla samego siebie, ludzi oraz innych zwierząt. Zdesperowani właściciele sięgają wówczas po kagańce, obroże elektryczne, kolczatki albo bicie, zapominając o tym, że przemoc wzbudza w zwierzętach strach i agresję.  Zamiast tego, warto zapisać się na kurs dla psa oparty na pozytywnych metodach szkoleniowych, w tym przypadku najlepiej już w formacie szkolenia indywidulnego, podczas którego trener będzie mógł skupić się wyłącznie na Was i problemach, z jakimi się borykacie.

Dodaj komentarz