11 Paź

Dlaczego pies nie może jeść winogron?

Wiele pokarmów, które lubimy jeść i mamy w domu, mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia psa. Dlatego warto wiedzieć jakich produktów pod żadnym pozorem nie należy podawać naszym pupilom.

 

Jednymi z nich są winogrona, jak i ich suszona wersja, czyli rodzynki. Zawierają substancję, która działa silnie toksycznie na organizm psa. Spożycie ich przez czworonoga prowadzi do ostrej niewydolności nerek, włącznie z bezmoczem. Trująca dawka winogron wynosi 11,5 grama na kilogram masy psa (w przypadku rodzynek to tylko 3 gramy!)

Co na ten temat mówi nauka?

Badania nie wykazały, póki co jaka substancja znajdująca się w winogronach działa toksycznie. Jednak od 2004 roku wiemy, że spożycie tych owoców działa drażniąco na układ pokarmowy i toksycznie na nerki. Naukowcy wciąż szukają przyczyny.

Jakie są objawy zatrucia?

Pierwsze objawy toksycznego działania winogron lub rodzynek, to wymioty i biegunka, które pojawiają się około 6 godzin po ich spożyciu. Pies wykazuje bóle brzucha, poprzez zachowanie apatyczne, zmęczenie i niechęć do jedzenia. Jeśli w stolcu zwierzaka pojawią się niestrawione owoce, to należy niezwłocznie udać się do weterynarza. W pierwszej fazie zatrucia pies oddaje mocz w większych ilościach niż zazwyczaj, w kolejnej, która następuje w ciągu 24-72 godzin od zjedzenia owoców, pojawia się ostra niewydolność nerek. Można ją stwierdzić po tym, że czworonóg praktycznie przestaje oddawać mocz. Owoce są tak silnie toksyczne dla organizmu psa, że w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić jego śmierci.

Należy pamiętać o tym by pod żadnym pozorem nie karmić psa winogronami, nie pozostawiać go w pobliżu rosnącej rośliny w trakcie owocowania, a rodzynki powinny znajdować się po za zasięgiem psa, szczególnie kiedy nasz pupil mieszka z nami pod jednym dachem i ma tendencję do podkradania smakołyków.

Dodaj komentarz